Turgut Er VII – Ihtilalciyle aynı masada

6 ekim 1994 günü  Haydar Aliyevin başkanlığında bir toplantı düzenlendi.  toplantıya Meclis Başkanı Rasul Quliyev, Başbakan Suret Hüseynov, Meclis Başkan yardımcısı Arif Rahimzade, İçişleri Bakanı Ramil Usubov, KGB başkanı Namık Abbasov, Savunma  bakanı Memmed Revi  Memmedov, başsavçı vekili  Eldar Hasanov , Başbakan yardımcısı Abbas Abbasov, Cumhurbaşkanlığı Özel Kuvvetler  Komutanı  Vagif Ahundov, Aliyevin sirdaşı ve KGB eski başkanı Nariman imranov katıldı.

 

Haydar Aliyev, toplantıyı, birkaç gündür cereyan eden olayları özetleyerek açtı: “Bu olayların hepsi doğrudan başbakan  Süret Huseynov ile ilgili olduğuna  göre, ben istiyorum ki Suret, sen bu konuda bilgi veresin. konu nedir? ” dedi. Aliyev yanında oturan Başbakan  Suret Hüseynova soru soruyor, cevabını tam almadan masanın etrafında diger yetkililere söz vererek, Suret Hüseynovu bunaltarak sığaya çekiyordu. Aliyev Elçibeyi iktidardan birlikde  işbirliği yaparak nasıl uzaklaştırdıklarını da içeren sorular  sorurdu. Suret Hüseynov  sanki ceberrut  bir mahkeme heyeti karşısında , şaşkın, çaresiz, ne yapacağını bilmeyen bir idamlık mahkum gibiydi.  Masanın etrafındakılar, Rasul Guliyevin bir gün önce kendilerine öğrettiyi suçlamaları teker teker Suret Huseynova yöneltdikden sonra  Haydar Aliyev “Ben artık hesap ediyorum ki, senin Başbakan olarak çalışmaya manevi hakkın yoktur. Ben seni bu vezifeden alıyorum” dedi  ve konuyu kapattı.  Sonrakı günlerde  Suret Hüseynovun başbakanlıqda  birlikte çalıştığı  Başbakan yardımcılarını ve  ekibi ile Gencedeki adamlarını  görevden alan, büyük suç işlediklerini  içeren  cumhurbaşkanlığı  kararnameleri yayınlandı. 30 Ekim  1994 günü de Başbakan Suret Hüseynovun hapse atılmasını sağlayan  Cumhurbaşkanlığı  kararnamesi  televizyondan  duyuruldu.

Azerbaycandakı olayları dünyanın önde gelen ülkeleri günü gününe takip ediyorlardı. Türkiyede dışişleri  Bakanı Mümtaz Soysal, Azerbaycanın  Ankara Böyükelçisi  Mehmet Nehruzoğlunu davet ederek bilgi almıştı. Sosyal, Azerbaycanın seçilmiş hökümetin Türkiyenin  desteklediğini  ve ülkenin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğü konularında her türlü yardım ve desteğin  süregeğini  bildirmişti. Dışişleri Bakanlığı da Haydar Aliyevi dolaylı yollardan uyaran bir açıklama yapmıştı. Dışişleri Bakanlığının açıklaması şöyleydi:

“Türkiye, Azerbaycanın birlik ve beraberlik içinde,ülkenin iç ve dış problemlerini halledegeğine, demokratik sistemini kuracağına ve ekonomik kalkınmasını sağlayacağına inanmaktadır. Dolayısıyla  içteki istikrarın  bozulmasını isteyen bazı iç ve dış güçlerin amacları boşa çıkacaktır. Hükümetimiz, kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğu  Azerbaycan halkını  ve onun demokratik yollarla seçilmiş liderliğini  şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonrada destekleyecektir”.

Azerbaycandakı olayları, türkiyenin yanı sıra, ABD, İngiltere, İran, Mısır, Rusya, Almanya gibi  ülkeler de kınadılar, 2- 6 ekim 1994 günleri arasında Azerbaycanda cereyan eden olayları dünyanın diger ülkeleri de dikkatle takip edip, gerekli tepkileri gösterdiler.

birkaç ay sonra Rusyanın baskısıyla Suret Hüseynovun ceza evinden kaçırtılarak, Moskovaya getmesini sağlandı. Rusya Moskovada yaşayan eski Cumhurbaşkanı Ayaz Mütalibov, eski KGB başkanı Vaqif Hüseyinov, cezaevinden kaçırttıkları eski savunma bakanı Rahim Qazıyev, Talış – Muğan cumhuriyyetini kuran eski albay ALi İkram Hümbetov, eski Savunma Bakan Yardımcıs Baba Nezirli gibi insanları gelecekte kullanmak için böylelikle koruması (!) altına almış oldu.

Argument ve Faktlar  adlı yayının mart 1995 tarihli 10 sayısında Süret Hüseyovla yapılan  bir mulakat yayınlandı. Bu mulakat. yukarıda söylediyimiz  “Azerbaycanda ihtilal tüşübbüsleri, Haydar Aliyevin kendisine tehlike olarak gördüğü, ayak bağı olabileceklerini düşündüğü, kendisini iktidara taşıyanları ortadan kaldırma operasyonlarıdır.” gerçeğini  güclendirmektedir. Suret Hüseynov “O (haydar aliyev ) sizin darbeyi yaptırdığınıza mı karar verdi”? sorusuna şu karşılığı vermişti:

“Evet, darbe gerçekten çok iyi bir şekilde organize edilmiştir. ama benim tarafımdan değil, Haydar Aliyevin kendisi tarafından. Ben Aliyevin darbe planının, Türkiyenin özel teşkilatları tarafından hazırlandığını kesin olarak biliyorum. Zira darbeden bir hafta önce onun dolaylı düzenleyici olan Rövşen Cavadov, Türkiyeye gitmişti. 3- 4 Ekim gecesi Gencede hükümet kuvvetlerine ait iki grupun çarpışması oldu. Fakat onların  isyancılarla çarpıştıkları iddia edildi. Bu çatışmada üç kişi öldü, yedi kişi yaralandı. Aliyev ölenleri halk kahramanl ilan etti. benim taraftarlarımın, akrabalarımın ve  arkadaşlarımın 200 civarında evleri ve işyerleri tahrip edildi, birçokunu cezaevlerine ettılar. Aliyev ise sonra bana istifa etmemi ve Pakistana sefir olarak getmemi teklif etti. Ama ben bu teklifi reddettim ve istifa  etmeyeceğimi  söyledim… moskovadan başka gideceğim yer yoktu… Ayaz Muttalibov ile ben Vetendaş Birliği hereketini kurduk. Üyelerinin sayısı bir milyon yüz bin. Azerbaycandakı yasal birçok partiler bizi  destekliyor. bizim cumhuriyetimizde  her gün patlama beklemek mümkündür. Bu durumda ben Moskovada uzun süre kalmayacağımdan eminim”.

Doğru, Aliyev bir süre için Azerbaycandan uzaklaştırıp Moskovaya kaçan kendisine destek olmuş digerleri  gibi Suret Hüseynovun bir daha sonra elini kolunu sallayarak Baküye dönmesini  ve ticaretle uğraşmasını sağladı.

Advertisements

“Turgut Er VII – Ihtilalciyle aynı masada” üzərinə 28 şərh

 1. Vəfa xanım bu zəhmətli iş için sağolun. mən güney azərbaycan və təbriz şəhərindənəm və sizin kitabi sizin vebloqizdan izliyirəm. artıx azərbaycanliların oyanmax zamanı gəlib çatıb. mən bir güneyli olaraq və iran zindanında yaşayaraq quzeydəki durumdan çox rahatzızıdım. Əliyev ailəsi azərbaycan için bir fəlakəttir umarım ki millət bir az özünə gəlsin. əliyev ailəsi azərbaycan bir duruma gətiriblər ki hətta iran mollalarda özlərinə cürət veriblər ki gəlsinlər və azərbaycanda milləti aldatsınlar. hər halda mən qorxuram ki quzeydəki qardaşlarım əliyev tiranlığ quyusundan çıxıp və islam quyusuna tüşələr

  mən sizin izinizlə yazılarızı öz vebloquma qoydum
  http://bugun.blogsky.com/1389/09/06/post-58/

 2. Öncelikle, Turgut Bey’i tanıyan biri olarak bilirim ki bu kitaba çok emek vermiştir. Sağlığını hiçe saymış, başına gelecekleri umursamadan Azerbaycan Türklerine ve Türk devletinin o dönem ki vefakar ama Aliyevler tarafından zulme uğramış görevlilerine onların vefakarlıklarını ve Aliyev döneminin gizli kalmış yanlarına dünyaya duyurmak istemiştir. Bu kitabı para pul için yazmamıştır. Zaten duyduğum kadarıyla bu fırtına Türkiye’de bilinmemektedir. Bu yüzden kitap satışı yok denecek kadar azdır. Yayınevi de Türkçü ama mali gücü çok olmayan cesur bir yayınevidir. Bu yüzden dir ki, Tüm Azerbaycan halkını mağdur etmeyecek ve alım gücüne uyacak fiyatlara üye olan herkese şifre vermek suretiyle kitabı okuma imkanını verecektir. Bu arada sizlerin bu konuyu günden güne sıcak tutması Azerbaycan’da olup bitenlerin ve Azerbaycan halkının nasıl harekete geçtiğini Türkiye görmezlikten gelemeyecektir. Bu sayede Azerbaycan meselesi tüm dünyaya yayılma fırsatı bulacaktır. Yine sizler sayesinde Turgut Bey’e dokunulması mümkün olmayacaktır.

  Türkiye’den görünür ki, Azerbaycan halkı ve gençlerinin bu kitaba sahip çıkması ilk defa Aliyev iktidarını korkutmuştur. Belki de bu rüzgar Azerbaycan’ın bu zulümden kurtulma şansını beraberinde getirecektir. Azerbaycan’da resmen milli duygular yükselmektedir. Bu sayede Turgut bey ve onun gibi Azerbaycan’a inananlar hiç susmayacaktır. Bu da sizlerin ne kadar vefakar bir millet olduğunuzu göstermenizden kaynaklanır.

  Kitaba ulaşma meselesine gelince, bahsettiğim gibi, çok kısa bir zamanda herkes Türkiye’deki satış fiyatın yarısına bu kitabı okuma fırsatı bulacaktır. Unutulmamalıdır ki, herkes bu tip kitaplar yazamaz ve herkes bu kitabı basamaz. Bu yüzden, ancak Türkiye’de satışı artan bir kitap herkesin merakını cezbeder ve Tüm Türkiye bu kitabı elde ederek olan biteni duyma şansını erişir. Yayınevinin en azından basımdan doğan maliyetikarşılamasına imkan tanımak en doğru yol olacağından biraz sabır ve bitmeyen merakınızla kısa zamanda bu kitabı tüm Azerbaycan okuyacak hale gelecektir.

 3. Saruhan bunu sexsen sen ve senin kimileri ucun yazıram!!!!!!
  Birincisi Turqutdu kimdi o kim olur ki Azərbaycan haqda neise yazır. O yaxsı siyasetci olsa idi onu burdan qovmazdılar. Dovletimizde yasayıb coreyimizi yeyib axırdada bele seyler yazmagı hec kisilikden deyil ve o getsin oz dovleti haqda yazsın gorum yaza biler, hec zaman onu yer uzunden silerler. Bu gun Azərbaycanda bele rahat gezmeyimiz mehz o beyenmediyiniz Aliyevler ailesine goredi. Sizler hele anlamırsınız ki onun kimilerin sayesinde yazdıqları bos bos seylerin sayesinde vetendas muharibesi yaratmaq isyirler. Turqut ermeni sifet!!! Mmen hal hazırda rahat tehsil ala bilirem isleye bilirem ve buna gore dovletime minnetdaram. Men basa duse bilmirem ne zamana qeder bizim millet yaltaqlıqla mesqul olacaq. Eger dovletde bir problem varsa onu bizim ucun niye Turqut kimileri duzeltmelidi. Yeni bizde kisi yoxduki onlar bize bele seyler yazır. Biriniz Turkiye haqda bir sey yazın gorum yaza bilersiz. Onların mugennileri bizi soysuz adlandırdılar agzınızı acıb hecne demediniz. hardadı sizin kisiliyiniz, meneviyyatınız. sabah size namus deseler acıb verersiz. Az yaltaqlanın acın gozunuzu. Ermenlerde oturub sufremizden yediler qardas dediler sora kokumuzu kesmeye calısdılar. Turklerde bize qardas deyir ama uzumuze her sey sozu deyiller bizde susaraq uduruq. Yeter artıq. Milletime soz deyenin dili kesilmeli!!!!!!!!!! Bu milletden menim anam var!!!!!!!!! Kesin belelerin dilini!! Eger daxilimizdede basqalarını mudafie edenler varsa oda bizlerden deyil qetiyyen!!!

  1. Naira xanim
   oxuyuram sizin yazdiqlarinizi oxuyuram! ve sadece ureyim agriyir size! dunyaya Ans-in baxis bucagi altinda baxmaq cox pis seydir! dunyada en pis xeyirle seri sehv salmaqdir! size tovsiyyem 1984 romanini oxuyun! ve ANS – i sondurun! BBC, CNN ya da euronewsa baxin! dunyanin nece ferqli renglerle dolu oldugunu belkem onda anladiz! yoxsa sizin alya aztv sintez ans nitqleriniz ureyimi bulandirdi

 4. Bura deyesen yaltaqlar qosulub. Azerbaycan var olub olacaqda ve bu sizin kimilerin gozune girecek hemise bunu unutmayın. Belke sizler oyrenmisiniz yaltaqlıq edib qul olmagı basqaların esareti altında yasamagı cunki ozunuz hecne ve hec kimsiniz. Ama indi bunu qebullanmalısınız ki Azərbaycan musteqildi ve bu torpaqda sizin kimilerine yer yoxdu. Siz ele bilirsiz basqası gelse sizlere yaxsı olacaq. Avam insanlarsız. Anlamırsız ki sizin kimilerden isdifade edib bu dovleti asırmaq isdiyiller. Ama bu olmayacaq. Her zaman veten xainleri olub. bunu biz bilirik. gedin turqut kimileri size verecek!!! Bu deyqe butun dunya qarısıb neyiniz catmır!!!!???

 5. Naira shukur allah ki Azerbaycanda azad fikirli insanlar hele de qalib.Shukur hami sizin kimi bosh bosh yalanlara inanmir. Dovletin ve milletin nece agir ve uchuruma yuvarlaqlanmish veziyyetde olmadigini derk ede bilmeyen sizin kimilerdi mehz Azerbaycanin dushmenleri. Amma achigi hec sizi qinamiram. Aliyevin qurdugu bu murdar sistem milleti manqurtlashdirib artiq. Ayilinnnn baxin gorun kim kimdi? Chekistden milletchi chixmaz. Baxin etrafiniza diqqetle baxin. İnsanlarin uzlerindeki keederi gore bilmirsiz?Azerbaycandan kenara chixin milletin neche alchaldildigini derk ede bilmesez yegane chixish yolu qalir. Asin ozunuzu qurtarin bu cehaletden caninizi.

 6. Naira kimi vetendaslarin olmasi tebiidir. O bizi 5 %-lik qaymaq tebeqeni temsil edir, veya qirintilari ile dolanir. Naira men Size demek isteyirem ki, azadliq tox qarin deyil, azadligi derk etmek daha uca, daha ali hisler teleb edir. Sadece temel instinktlerle bunu derk etmek mumkun deyil. Digerlerine sozum odur ki, olan olub kechib. Geriye baxaq ibret alaq, ancaq biz ireli getmeliyik. Qabaga getmek uchunse ufuqun arxasina qeder uzaqlara baxmaq lazimdir. Insanlar hec neye gore canlarindan kecmek istemezler. Ancaq boyuk ideyalar, ali hisler materyalizme ustun geler. Yuksek ideyalar insanlar terefinden qebul edilenden sonra insanlar maksimum fedakar olar. Bize yuksek ideyalar olan istiqametverici kitablar lazimdir. Ideya ise denizden-denize, Derbenden-Tehrana Boyuk Azerbaycandir.

 7. Shair gozel deyib: men bir Turkem, dinim, cinsim uludu, Sinem, özüm atesh ile doludur. Naira(ermeni adidir) kimi vetendaslarin olmasi tebiidir. O bizi 5 %-lik qaymaq tebeqeni temsil edir, veya qirintilari ile dolanir. Naira men Size demek isteyirem ki, azadliq tox qarin deyil, azadligi derk etmek daha uca, daha ali hisler teleb edir. Sadece temel instinktlerle bunu derk etmek mumkun deyil. Digerlerine sozum odur ki, olan olub kechib. Geriye baxaq ibret alaq, ancaq biz ireli getmeliyik. Qabaga getmek uchunse ufuqun arxasina qeder uzaqlara baxmaq lazimdir. Insanlar hec neye gore canlarindan kecmek istemezler. Ancaq boyuk ideyalar, ali hisler materyalizme ustun geler. Yuksek ideyalar insanlar terefinden qebul edilenden sonra insanlar maksimum fedakar olar. Bize yuksek ideyalar olan istiqametverici kitablar lazimdir. Ideya ise denizden-denize, Derbenden-Tehrana Boyuk Azerbaycandir.

 8. Kitabi Her yerde tapmak olar. Amma gelin Turgut Er Beyefendiye soralim görelim bu kitabi, yazarkan Kitabda adlari kecen insanlarin hansi ile elage saxlayib ve ne geder gerceklere uygunklugu var men shexsen bu ishlerin ve proseslerin icerisinde olan bir insan kimi Türgut beyi bu kitabile indi tanimishima güya 1993-94 senelerinde Azerbaycanla böyük elageleri olub ,belkede dogrudur amma men taniya bilmedirm Hetta kitabda adi kecen Insanlarin icerisinde Heder Eliyevden bashka her kes heyatdadir neden bu insanlarla elage yaratmadan, yaglina geleni yazmishdir dogrusu anlamadim ,ona göre de bu kitab müeyyen güvvelere tesir etmek,ve müeyyen güvvelere xidmet etmek ücün yazildigini düshünmekde hakli oldugumu deyerdim.Süret Hüseyinovla Bagli bölümde yazilanlar hegigete üygunlugu 50% dir cünkü Hemen yazilanlar Youtub-de var orada Tek heyder eliyev danishir birden bashka adam var galan hec kes danishmir ve Süreti ishden govur , yazilanlar ise tamamile bashka mecraya yöneldilmishdir. Vidyonu sizlere yollayiram her kes kendisi deyerlendirsin.Tarixi hadiseleri Poema ve ya bir Drama eseri shekilinde yazmak dogru deyildi zaten Heyder Eliyevin kimliyi ve nece Azerbaycanin Bashina getirildiyi ve Ermeni oldugu bilinen bir sheydir bunu Kendiside Gizletmemishdir demishdir ki Stepan Shaumiyana süd veren ana menede süd verib yani analari ermenidir Ve Süleymen Demrelin de anasinin Ermeni oldugu defelerce acik shekilde deyile bir sheydir yeni bir shey odurki gelecekde Siyaset yapacak insanlari lekelemek ücün Bu eseri yazilmishdir.
  Saygilar.

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma