Turgut Er V- Düzmece İsyanın komik olayları

Türk Böyükelçiliği olarak biz de işin aslını öyrenmek istiyorduk. TRT – den görevli olarak Baküye gelmiş olan Kemal Aslan bir yolunu bulup 8 km deki OMON karargahında Rövşen Cavadov ile bir mülakat yapmışdır. Kemal Aslan, akşama doğru büyük bir heyecanla Büyükelçiliğe geldi. O yıllarda Türkiye ile telefon bağlantısında büyük sıkıntılar olduğu için TRT – ye gönderegeği haberi Büyükelçilikden geçmek istiyordu. Kemal Aslan teybi açtı, Rövşen Cavadov sakin bir sesle: “hoş gelmişsiniz, bey” dedi. kemal ise büyük heyecanla ve yüksek bir sesle soru sorma degil de nutuk atmağa başladı. Arada bir Cavadovun “Bey, bir dakika…” deyen sesi duyuluyordu. Fakat Kemal aldırmıyor tiradına devam ediyordu.
bu durum yaklaşık 15 dakıka kadar sürmüştü ki herhalda Rövşen Cavadov dayanamadı ve yüksek bir ses tonuyla ” Ay,gardaş! biraz sakit ol da men de danışıram….” dedi ve teyp durdu.

– Kemal ne oldu, dedim.
– vallah ağabey aceleden dolu kaseti götürmüşdüm. teybin kaseti bitti, dedi.
Bu olaydan sonra Anadolu Ajansından İzzet Dağıstanlı ile Yalçın Tahiroğlu 8 km kasabasındakı Omon birliklerinin bulunduğu yere gittiler ve bir süre sonra olan biten hakkında doğru bilgilerle döndüler.
Omon birliklerinin çevresini saran ordu birliklerine mensup askerlerle Omon elemanları, tankların kölgesinde birlikte oturmuşlardı ve pazardan aldıkları domatesleri, soğan, peynir, tütsülenmiş balık kimi bazı şeyleri yeyirlermiş. hiç de Haydar Aliyevin televizyonlarda “Orda kanlı döyüşler gediyor” şeklinde açıklamalarıyla alakası olmayan bir durum varmış. Sanki ögle yemeyine birlikde çıkmış arkadaşlar kimi qarınlarını doyuruyordular. ne var ki, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev 4 ekim günü televizyon kameralarının karşısından hiç kalkmadı. Devletin nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya bulunduğunu, iç ve dış duşmanların nasıl birleşerek Azerbaycan devletini yıkmaya çalıştığını, ülkenin bütün kesimlerine ve bölgelerine müraciet ederek anlatıp durdu. Halbuki o güne qeder ülkenin, degil bir vilayetinde, başkent Bakünün hiç bir sokağında polislik bir olay yoktu. İhtilalle suçlanan birliklerin kışlasından bir asker bile dışarıda degildi. İhtilal teşebbüsü sadece Aliyevin televizyonda yapdığı konuşmalarda vardı.
Biz de Tv – nin başında Aliyevi izliyorduk. Müsteşar Vural Atalay bir ara bana döndü ve “Görüyor musun Turgut bey, timsahın göz yaşlarını” dedi. Aliyev amacına ulaşmak üzereydi. konuyu iki gün içinde, Başsavçılığa 20 -25 kişinin yapdığı baskından almış, ülke çapında bir ayaklamanın olduğunu, hem Azerbaycan halkına ve hem de yurt dışına duyurmayı başarmıştır. Aliyev, olayların Genceye, Yevlaka ve başka şeherlere sirayet etdiyini, kan dökülduğunu, Baküdeki halkın onun için gece yataklarından kalkıp Cumhurbaşkanlığı sarayının etrafına gelmesini, şehirlerde ve kasabalardakı halkında cadde ve sokaklara çıkarak, kendini ve devletçiliği müdafie etmelerine sık sık tekrarlıyordu. saat 22: 00 dan itibaren ülke nüfusunun nerdeyse yarsının yaşadığı Bakü ehalisinden yüz bine yakın insan sokaklara dökülmüş ve Cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yürümüyü başlamıştır. içişleri bakanlığı polisleri, KGB elemanları, Cumhurbaşkanlığı Özel birlikleri, evleri tek tek ziyaret (!) ederek, halktan Cumhurbaşkanlığı Sarayının çevresine getmelerini rica ediyorlardı. İzzet Dağıstanlı, kemal Aslan, Yalçın Tahiroğlu ile birlikte halkın toplandığı Cumhurbaşkanlığı sarayının önüne getdik.
Kemal Aslan Cumhurbaşkanlığı binasının önündeki bir direğe tırmanmış TRT kamerasına yüksek sesle bağırarak olayı anlatmaya başladı. Direğin etrafındakı halktan bazıları aşağıdan Kemala “Ay kişi, sakit ol, biz prezidenti eşidemirik” diye seslenip Kemali direkden indirmeye çalışıyorlardı.
olayların başladığı 2 ekim 1994 tarihinden 4 ekim günü saat 18:00e kadar Büyükelçi Altan Karamnoğlunun odasından olayların tahlili yapılıyordu. büyükelçilik bünyesinde diplomatik statüye sahip olan bütün müşavirler, devamlı Büyükelçilik binasında bulunuyorlardır. bazı arkadaşlarımız sık sık dışarıda yakın ilişkide olduqları devlet yetkilileriyle görüşüyorlar, doğru bilgilerin elde edilmesine çalışıyorlardılar. Büyükelçi Altan Karamanoğlunu bir degerlendirme qrubu oluşturmuşdu. Askere Ataşe General Engin Alan, Ertuğrul Güven, Vural Altaydan oluşan grup, bütün bilgileri degerlendirerek, olayların başka mecralara dökülmesini önlemek için gerekli tedbirleri almaya kararlaştırdı. Görünen oydu ki, küçük bir olay büyütülmüşdü. Gerçekten de olaylar, Haydra Aliyevin de farkında olmadığı bir yöne doğru gediyordu. Aliyevinde başını yiyecek bir durumla karşılaşacaktık. Çünkü Haydar bey,ilk önce Rövşen Cavadovu devre dışı burakıp ondan kurtulmak istiyordu. Suret Hüseynovu daha sonraya burakmıştı. Çünkü Süretle bağlı birlikleri dağılmıştı. Yalnızca Gencede MAfya işleriyle uğraşan adamlar kalmıştı. Ayrıca Süret Hüseynov BAküde yalnızdı. Rahatlıkla onu saf dışı ede bilerdi. Meclis başkanı Rasul Guliyevin NAhçıvana getirdigi hazırda bekleyen adamlarının yardımıyla Suret Hüseynovu devre dışı burakmak kolaydı. Rövşen Cavadov öyle degildi. Bir dafa ülkede geniş bir Cavadovlar sülalesi vardı. Rövşenin komutanı olduğu 2000 – e yakın Omon birliyi, çok iyi eyitilmiş ve her tür silaha sahiplerdi. komutanları Rövşen Cavadova ölesiye bağlıydılar. Ayrıca bu Omon birlikleri Kafkaslarda önemsilen bir kuvvet haline gelmiştiler. Rövşen Cavadov, Elçibey iktidarının düşürülmesinde ve Aliyevin Bakuye gelmesinde de önemli rol oynamıştı. Ama ne zaman ve nerede Aliyevin karşısına çıkacağını da tahmin etmek zordu. Rövşen ele ovuca sığan, zaptu rapt altına alınacaq birisi degildi. korkusuz ve deli fişek bir yapısı vardı. Pimi çekilmiş bir el bombasıydı ve her an partlaya bilerdi.

Advertisements

“Turgut Er V- Düzmece İsyanın komik olayları” üzərinə 2 şərh

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma