Turgut Er 3- PKK – yi kim kurdurdu?

PKKnın ilk yıllarındaki kuruluşunu, teşkilatlanmasını, eğitilmesini, eylemlerine verilen destegi, komunist sistem ve onun temsilçisi Rusya sağlıyordu. Haydar Aliyev, 1965 – 1980 yıllarında Azerbaycan Komünist Partisi genel sekreteri ve Azerbaycan KGB Başkanı idi. 1980 – 1986 yılları arasında ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyyetleri Birliğinin Komunist Partisi Politbürosu üyesi ve Başbakan birinci Yardımcısı görevini yürütüyordu. Hem Azerbaycandakı hem Moskvadakı görüvi sırasında Ortadoğu, Kafkaslar, Türkiye ve bazı İslam ölkelerinden sorumluydu. Politbüroda, bu coğrafiyalara dair hazırlanan stratejiler, Haydar Aliyev ve onun yardımcısı Yahudi kökenli Yevgeni Primakov tarafından uyqulanıyordu.

PKKnin Türkiyede kurulup, Lubnan ve Suriyada teşkilatlandırılması, büyütülmesi, eğitilip silahlandırılmasıyla Taşnaksyütun liderinin Azerbaycanlı gazetecilere dediği gibi, o zamanlarda bu gibi işleri komunizmin en güclu kuruluşu olan Baküdeki KGB teşkilatı görevlendirilmişti. 1984 yılına kadar PKK- yı perde arkasında idare eden KGb – ye, en büyük destek , İsrail, Kafkaslar  ve Ortadoğudakı Yahudi  kuruluşlarıydı. bu konuda en uyqun insan ise Yahudi asıllı KGN – nin görevlendirdiyi Primakov idi. Zaten Azerbaycan eski cunhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, Haydar Aliyeve hitaben “PKK – yı sen kurdurdun” dediği içindir ki, hakkında soruşturma  başlatılmış, yurt dışına çıkışı yasaklanmış, aylarca mehkemede süründürülmüştü. Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, prostat konserinden heyatını kaybetti. Hastalık, Elçibeyin  Kelekiye getmesinden sonra ortaya çıkmışdı. Baküden kelekiye geden doktorun, Aliyevin bilgisi daxilinde, KGB – nin yönlendirilmesi ile hereket ettiği, Azerbaycanda devamlı söyleniliyordu. bu bilgiler bize de çeşitli kaynaklardan geliyordu. Elçibeyi kontrol eden doktor, konser olduğu bilgisini, ancaq hastalığın  Azerbaycanda tedavi edilmeyecek  bir safhaya geldikden sonra verdiği belirtiliyordu. Elçibeyin, baküyə döndükdən sonra  Aliyev hakkındakı  “PKK – yı sen kurdun” demesiyle yurt dışına çıkışı yasaklandı. dolayısıyla yurt dışında tedavi imkanlarının yolunu  tamamen kapatdılar. hastalık, tedavi edilmeyecek aşamaya  geldikten sonra hem mehkemeye son qoyuldu ve hemde yurt dışına çıkma yasağı kaldırıldı. Elçibey  2000 yılında tedavi için  Ankaraya gediğinde, iyileşme imkanı artık kalmamışdı. dolayısıyla günümüzde prostat konserinin kolayca tedavi imkanlarının yollarıda kesilmişdi. Söylenenlere göre, Elçibey bile bile ölüme gönderilmişti. Eger elçibey ölmeseydi  2003 yılında Cumhurbaşhanlığı seçimlerinde, yüzde yüz Cumhurbaşkanı seçilirdi.

1994 yılından sonra da Batılı ülkeler Yunanıstan, İtaliya, Fransa, Almanya, Belçika, Bulgarıstan kimi ölkeler, PKKnın dallanıp budaklanmasına uluslar arası bir terror örgütü seviyyesine çıkmasına yardım ettiler, besleyip palazlandırdılar. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ile İsrailin istihbarat organları, hem PKK – nın  hem de PKK ile göbek bağı  olan Ortadoğudakı Kurt oluşumlarıyla işbirliği yaparak, Türkiyeye aba altından  sopa göstermeye  başladılar. Komunizmin yetiştirmesi, bakü KGB- sinin idare ettiği ASALA, 1984 yılına kadar  ellinin üzerinde türk diplomatlarını ve görevlisini şehit etmiş, onlarca  dış temsilcilimiğizi basmış, onlarca insanımızı yaralamıştı.  ASALA, 1984 yılında Lübnanın  Sidon şehrinde, PKK ile bir anlaşma imzalayarak görevini PKKya devretmişti. o tarihten sonra PKK – nın içinde Ortadoğudakı  Ermeni asıllılar, Ermenistan uyuklu ermeniler, Rusya Federasyonundan giden insanlar doldurulmaya başlandı. PKK Kafkaslarda ve Rusyada fealliyetlere başlamış oldu.

komunizm döneminde Rusyanın uluslar arası terrör teşkilatlarını bağımsızlık savaşı veren kuruşlar olarak kabul edip, her bakımdan desteklemekten, 1990 lı     yıllarda da vaz geçmemişti. zaten batılı ülkeler de bağımsızlık herekatının nerede bittiğini, terör hereketinin nerede  başladığını kesin olarakayırt etmiyorlardı. Çünki hedef olarak kabul ettikleri ülkelerde terör olaylarını  başlatıyorlar, destekliyorlar ve sonra da “Onlar bağımsızlık mücadilesi veriyorlar” deyerek, amaçlarına ulaşıyorlardı. rusya, komunizm döneminden kalma “nifak sok, böl, parçala, yut ya da istediğin gibi yönet”alışkanlığını hala devam ettiriyordu.

“Turgut Er 3- PKK – yi kim kurdurdu?” üzərinə 2 şərh

  1. Naira kimi vetendaslarin olmasi tebiidir. O bizi 5 %-lik qaymaq tebeqeni temsil edir, veya qirintilari ile dolanir. Naira men Size demek isteyirem ki, azadliq tox qarin deyil, azadligi derk etmek daha uca, daha ali hisler teleb edir. Sadece temel instinktlerle bunu derk etmek mumkun deyil. Digerlerine sozum odur ki, olan olub kechib. Geriye baxaq ibret alaq, ancaq biz ireli getmeliyik. Qabaga getmek uchunse ufuqun arxasina qeder uzaqlara baxmaq lazimdir. Insanlar hec neye gore canlarindan kecmek istemezler. Ancaq boyuk ideyalar, ali hisler materyalizme ustun geler. Yuksek ideyalar insanlar terefinden qebul edilenden sonra insanlar maksimum fedakar olar. Bize yuksek ideyalar olan istiqametverici kitablar lazimdir. Ideya ise denizden-denize, Derbenden-Tehrana Boyuk Azerbaycandir.

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

%s qoşulma