Turqut Erin kitabından parça: Aliyevin Akrabaları kimler?

Gorbaçov Haydar Eliyevi 1987 yılında görevlerinden uzaqlaştırdıkdan sonra Sovyet Sosialist Cumhuriyyetler Birliği Savcılığı, İçişleri bakanlığı və Azerbaycan Savcılığından oluşan bir araştırma grubu kurdurmuştu. Kurulan bu komisyonun moskova bölümü, 1988 yılında Azerbaycana getmiş və iki yıla yakın bir süre çalıştıqdan sonra “çox gizli” bir rapor hazırlamıştı. bunun bir nushasını Azerbaycan Komünist Partisi Genel Sekreterliğine vermişti. 27.01.1990 tarih ve 13\8186 sayı ile de Genel Sekreter Mihail Gorbaçova sunulmuştu. hazırlanan rapor özetle şöyleydi:

“araştırma qrupunun görevi: Azerbaycan Cumhuriyetinde yolsuzluklar ve işlenen her türlü suçla mücadele amacıyla devletin genel programını hazırlama ve böylece sosyalist nizamını ve kanunlarını güclendirmekti. Dolayısıyla kanunsuzlukları önlemek, örgütlü suçlara karşı etkilibir mücadilə yürüterek, Sovyet vatandaşlarının yasal haklarını korumaktı…
Komünist Partisi Merkez Komitesinin emirleri doğrultusunda Azerbaycan Komunist Partisi Merkezi Komitesinin eski Birinci Katibi, Sovyet Sosyalist Cumhuriyyetleri Birliği Bakanlar Kurulunun birinci müavini (Başbakan birinci yardımcısı) ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi Haydar Aliyevin, vazifesinden istifade ederek işlediği suçlar araştırılarak toplandı, analiz edildi ve öğrenilmiş oldu.
… Tahkikat heyetinin gergin çalışmaları neticesinde Haydar Aliyevin 1970 -1980 ve daha sonraki yıllarda Azerbaycan komunist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosuna aday olduğu zamanda görevlerinden istifade ederek, 116 suç işlediyi tespit edilmişdir… Ancaq 20 Yanvar faciesinden dolayı tahkikat derinleştirilmemiştir.
bunun sebeplerinden birincisi: 1970 – 1980 yıllarında Azerbaycan Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri olarak işlediği suçların üstünü örtmek üçün Halk Cephesi içindeki yandaşlarının yardımlarıyla Baküdə kanlı çarpışmalarla 20 yanvar hadiselerini törederek, devlette içtimai ve siyasi durumu gerginleştirmek suretiyle kendi suçluluğunun üstünü örtmek…
Ayrıca Haydar Eliyev, önce Dağlık karabağda sonra da Sumgait şehrinde uluslar arası tartışmalar meydana getirerek, kendisinin hakimiyyete gelişini hazırladı. Gevorkov ve Haydar Eliyev arasında işbirliginin sebebini, SSCB Cumhuriyyet Savcılığı ve İçişleri Bakanlığı Tahkikat Komisyonu Tespit etmişdir. Buna göre, Gevorkov ve Haydar Eliyev ana terefden yakın ekraba idi. haydar Aliyevin köleleri olan Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyyeti Adliye Naziri A. Orucov, Birinci Yardımcısı Sudabe Hasanova, Gevorkovun Dağlık Qarabağ Muhtar Cumhuriyyeti Komünist Partisi Genel Sekreterliginden alındıktan sonra onu Adalet Bakanlığında görevlendirdiler. Bunlar Tahkikat Komitesinin ülkeden çıkarılmasını istiyorlardı. Bunun sebebi de Haydar Aliyevin eskiden aldığı, muhtemelen gayri kanuni kararların ve emir verdigi kurşunlama kararlarının üstünün açılacağı korkusudur. Bölge savçıları Stepanyats,Mirzoyan, Aliyev ile akrbadırlar.

20 YANVAR FACİASININ HAYDAR ALİYEVİN CELLATLARI TARAFINDAN HAZIRLANDIĞI, HADİSEDEN ÖNCE HAPSEDİLEN VATANDAŞ OHANOVUN SORUŞTURMASINDA ÖGRENİLMİŞTİR.
… Haydar Aliyevi göreve getirmek için akrabası olan Abşeron otelinin müdiri A. Paşayev ve menşe itibariyle İran demokratı ve ajanı olan Siruz, oteli ekstremistlerin merkezi haline getirmişler. Bu maksatla Azerbaycan Komünist Partisi Merkez komitesi eski Genel Sekreteri Ramiz Mehtiyev (Azerbaycanda Boz Kardinal olarak adlandırılır), Azerbaycan İlimler Akademisinde Nahçıvan klanının üyelerinden bir “beyin merkezi” kurmuştur. Kaydetmek gerekdir ki, Mehtiyevin arvadı milliyyetçe Ermeni olup, Haydar Aliyevin bacısı qızıdır. ikinci “beyin merkezi” ise Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyyetinin İşler müdiri Ahundov tarafından kurulmuştu. bu her iki gizli cemiyyet Aliyevi yeniden göreve getirmek için faaliyyet yürütüyordu. Ahundovun kız kardeşi Olga Ahundova, Haydar Aliyevin ana tarafından akrabası Zori Balayanın kardeşiyle evliydi. bu durumları nezere alırsak Dağlık Karabağda kimin hangi maksatlarla milletler arası tartışma ve sorun yaratdığı daha iyi anlaşacaq.
Dağlık Karabağ ve onun etrafındakı hadiseler ve 20 yanvar faciasını alış – veriş vasıtasına çevirdiler.Moskovada Azerbaycan Temsilçiliginde Haydar Eliyeve basın toplantısı düzünlettiler. Dolayısıyla Haydar Aliyev ve Gevorkov insanlığa qarşı suç işledi. insanları milli mensubiyyetlerine, dini ve demokratik inanclarına göre birbirileriyle karşı karşıya getirerek, iki halkı duşman ettiler, savaşır hale getirdiler “.
Görüldüğü gibi, 27.01.1990 tarihli 13\8186 saylı Tahkikat Komisyonunun raporunda: Haydar Aliyev, Ramiz Mehtiyev ve Vahid Ahundovun ana tarafından ve karısının ermeni asıllı olduğu ve dönemin bir çok önde gelen Ermenilerle de akraba oldukları tespit edilmişdir. Ayrıca Aliyev döneminde Milli meclis Başkanı olan ve halen Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Rasul Guliyevin, Azerbaycan petrollerinin başında olduğu ve Aliyevin yeniden göreve getirilmesi için büyük paralar sarf edildigi de tespit edilmiştir. bu bilgiler ve rapordakı diger tespitlerin önemi ise o günlerde cereyan eden kanlı olaylar ile Karabag ve çevresindeki dokuz vilayetin Ermenilere nasil verildiğidir….
(DAVAMI VAR)

Advertisements

“Turqut Erin kitabından parça: Aliyevin Akrabaları kimler?” üzərinə 20 şərh

 1. chox maraqlidir, ancaq sensasiya deyil. Dayandigi sened de yoxdur. Sonra ise Siyaset ince ishdir. Bele yazmaqla bir shey subut etmek olmaz. Oz generallarinin choxu PKK-li ve qadin alverchisi chixdi. Ondan yazsinlar.

 2. Cox gulmeli iddialardi. Herseyden evvel bu adam, ve senin qoydugun yazilarda adin kecen bir cox yuksek vezifeli turk, Ergenekon davasina adi qarisan adamlardi. Bunlarin ozleri veten xainidi. Oturub yalannan agzina geleni yazib.

 3. menim annamadığım bu bizim azerbaycanlı gandaşlarım niye iftira deyir ki adam diyor ki “Mehtiyevin arvadı milliyyetçe Ermeni olup, Haydar Aliyevin bacısı qızıdır” bu ıspatlanması imkansız bir şey değil ki!!!

  hem siz mene bunu deyin : heyder eliyev KGB (rus gizli istihbaratı) ajanlığı yaptı mı yapmadı mı??? elbette ki yaptı bunu zaten kendisi de söylüyordu… KGB ajanlığı yapan bir adama ben nasıl güveneyim???

  oğlunu ölmeden devletin başına getiren bir yerde demokrasi olar mı? ne olur peki yolsuzluk olur elbet… danışacax o kadar şey var ki ama….

 4. Senin yazdiklarin tamamile iftira!Senin soyun ermeni! ben azerbaycanliyam ve liderimle fexr edirem Elece de benim gibi milyonlarla azeri halki oz lideri hakda boyle sacma-sapan seyler yazilmasina imkan vermez!!!!!!

  1. Sagol Anar bu qeder insan icinde ancaq sen qedir bilirsen Heyder Eliyev bize dunyada en boyuk xosbextliyi qazanmaqda komek edib bu gun musteqil Azerbaycanimiz var bu gun dunyanin her yerinde bizim 3 rengli bayragimiz dalgalanir bilmirem indi hakimiyette olanlar nece insandir amma deyilesi bir sey var bu musteqil dovlet Azerbaycan xalqina qalacaq

 5. Salamlar uwaqlar heyder eliyevi hakimyete gelmeseydi ne baw vererdi? Bir kecmisden elave indiki zaman nezer salax masonlar uje azerbaycanida feth eliyibler bir adamki soci de dusmenen xizeng sururse kabab yeyirse o coxda veten xaindi bawa dusun kimleri deyirem.

 6. Bu ne danisir bunun basi catmir getsin ozunu hekme gostersin amma yox murdar qani temizlemek olmur alcaq senin kimileri bize qara yaxa bilmez Heyder Eliyevin nece insan oldugunu onla ciyin-ciyine mubarize aparan Azerbaycan xalqindan basqa hec kes yaxsi bilmez bir az serefin varsa (mence yoxdur belke ola) get adam ol

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma